Chřipka, demagogie a populismus

V zemích s jistou kulturní úrovní je považováno za lehce přihlouplé a nevychované ležet týden s chřipkou, prskat, nakazit ostatní a nevydělávat, když bylo vynalezeno očkování. Je jedno, zda se jedná o chřipku sezónní či pandemickou, základní rovnice platí vždy.

 

  1. Náklady na očkování jednoho pacienta jsou násobně malé ve srovnáním s náklady onemocnění. Však proto, a ne z nějaké hrůzy a hlouposti, se proočkovala Británie i Německo. Velmi přesně si spočítaly kolik takový špás stojí doslova promilí z celého ohromného HDP. Z pohledu prostého Čecha je to jasné. Tři dny se neplatí nemocenská, pak jenom část. O svoje přijde zaměstnavatel. Když málo, pak taková sezónní chřipka vyjde i s nákupem léků na jeden až dva tisíce korun. Proti dvěma stovkám za očkování docela nesmyslný výdaj. Záměrně vynechávám drastické náklady na ty , kteří přežili na jednotkách intenzivní péče. Vyjádříme-li život člověka z pohledu státu miliónem korun, před lety to tak spočítali ekonomové u mladých lidí, kteří na pandemickou chřipku nejvíce hynou. Tedy i ten vysmívaný „malý“ počet úmrtí už nás stál 100 miliónů. Pro lékaře jsou to cynické počty ale profesor ekonomie tč. prezident republiky by si to tak nějak měl umět spočítat. Můžeme si hrát s výpočty tak či onak ale to očkování se přes veškeré sabotování a malé využití už asi zaplatilo a přinese zisk v penězích nám všem, o samotném faktu zachovaného zdraví nemluvě. Jediné o čem lze diskutovat je to, zda by to měl cele platit stát, či by si mohli přispívat občané či zaměstnavatelé, nejlépe však zdravotní pojišťovny. Ano, závistivý český národe, farmaceutické firmy vydělaly majlant, konečně jako vydělávají na antibioticích, lécích na rakovinu a spoustě jiných medikacích, které fungují. Díky jim za rychlost, jak dnes dokáží reagovat a hlídejme si aby nevydělaly více, než je nutné.   Bohužel tady, na závisti,  se naskytla šance přihřát si politický guláš, nejenom Hradu. Je mi líto kolgů-lékařů, jak obhajují názor o nevyzkoušené vakcíně (mělo ji jen několik desítek miliónů lidí), jak brojí proti povinnému očkování ( a přitom jich jinak máme tolik!!!) a sami vědí, že to je celé jen politická hra. Dnes zatratíme očkování (zodpovídá za něj člověk z ODS) , zítra po něm budeme volat. Jak nám ale pacienti mají věřit? Pan prezident má díky svému věku nižší riziko komplikací u pandemické chřipky a pokud ne, přejme mu právo týden stonat, jistě ho nepřepadejme s injekční stříkačkou v ruce. Přejme právo odmítnout klidně až 30% vojákům a policistům, i tak splníme účel a člověk má právo o svém zdraví rozhodnout (osobně bych mu ale dal náhradu léčení v ceně stovek jednotek či stovek tisíc korun k náhradě) . Každopádně však, prosím, operujme jen s fakty. Nedávejme do televizních debat vedle sebe názor profesora- specialisty a málo informované praktické lékařky a nenazývejme pak reportáž: „Lékaři odmítají očkování“. Tohle relativizování, senzacechtivost a politické kalkuly nás ženou dál do marasmu v kterém jsme už tak až po uši. Co říci závěrem. Snad , že se bojím, že nějaký politik zaslechne, že za něco mohou čarodějnice. Takový monstrproces s upalováním , to by mohlo vyvolat pozornost a hlasy části publika. A ta upálená? Ta už přece volit nebude…

P.S. 2 dny po té. Hlavního hygienika mám docela odborně rád. Tím neočkováním se mě zklamal a je to profesní selhání, škoda

Autor: Roman Šmucler | úterý 2.2.2010 8:00 | karma článku: 24,39 | přečteno: 2609x
  • Další články autora

Roman Šmucler

Ples v opeře na vlastní oči

26.2.2012 v 9:33 | Karma: 31,32

Roman Šmucler

Zvyšte mi daně!! Ale...

24.8.2011 v 9:40 | Karma: 30,80

Roman Šmucler

Ředitel nemocnice? Lékař!

2.8.2011 v 18:04 | Karma: 7,70

Roman Šmucler

Heger žák Zápotockého

6.6.2011 v 9:41 | Karma: 6,88

Roman Šmucler

Zdravotnictví není na hraní

9.3.2010 v 7:42 | Karma: 25,45
  • Počet článků 28
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 5767x
doc.MUDr. Roman Šmucler, CSc., lékař, podnikatel, vysokoškolský pedagog, moderátor a scénárista.

Seznam rubrik